مقالات

اسپلیت دیواری چیست؟

اسپیلت های دیواری از ظرفیت های 9000 تا 36000 طراحی می شوند که متناسب با ظرفیت کولر میزان توان سرمایش و گرمایش آن تغییر می کند. لازم به ذکر است که برق مصرفی اسپیلت های دیواری تک فاز 220 ولت می باشد. حتما به این نکته توجه نمایید که در صورت استفاده از چند اسپیلت در کنار هم اگر ظرفیت کولر ها بالا باشد، برق مصرفی سه فاز 380 ولت مورد نیاز می باشد.

انواع کولر گازی دیواری

اسپیلت های دیواری در دو نوع اینورتر و معمولی تولید می شوند که تفاوت آن ها در نوع کمپرسور و برق مصرفی آن ها می باشد. اسپیلت های اینورتر برق کمتری نسبت به اسپیلت های معمولی مصرف می کنند شایان ذکر است، اسپیلت دیواری یا همان کولر گازی دیواری از یک یونیت داخلی مستطیل شکل و یک یونیت بیرونی یا همان کندانسور بیرونی تشکیل شده است که وظیفه گرمایش و سرمایش محیط را متناسب با مدل اسپیلت بر عهده دارد.

ویژگی اسپیلت دیواری

• طراحی زیبای پنل داخلی
• از مزایای استفاده از اسپیلت های دیواری نسبت به سایر اسپیلت ها می توان به کم حجم بودن آن ها و عدم اشغال فضای محیط اشاره کرد.
• اسپیلت های دیواری مجهز به ریموت کنترل می باشند با صفحه نمایشگر LCD می باشند.
• مجهز به فیلتر های قابل شستشو و تعویض می باشند.
• مجهز به نمایشگر جهت نمایش دمای محیط

 

انتخاب اسپیلت دیواری

برای انتخاب اسپیلت دیواری مناسب جهت سرمایش و گرمایش محیط مورد نظر لازم است که میزان متراژ محیط و تعداد اتاق های محیط را در نظر داشته باشید و با توجه به آن ظرفیت اسپیلت را انتخاب نمایید. جدول محاسبه ظرفیت بر اساس متراژ محیط در صفحه اصلی کولر گازی درج شده است به کمک آن می توانید اسپیلت مناسب را انتخاب نمایید.

 

شستشوی فیلتر های اسپیلت دیواری

جهت تعویض یا شستشوی فیلتر های اسپیلت ابتدا باید از خاموش بودن دستگاه اطمینان حاصل شود تا در حین کار کاربر دچار برق گرفتگی نشود، سپس درب جلوی اسپیلت را به آرامی باز نموده و فیلتر های جلوی پنل را به آرامی خارج کرده تا دچار آسیب و پارگی نشوند و همچنین گرد غبار انباشته شده بر روی آن ها در محیط پخش نگردد. پس از خارج کردن فیلتر ها ابتدا خاک روی فیلتر ها را با دستمال پاک کرده و سپس با آب گرم فیلتر ها باید شسته شوند تا تمام آلودگی های روی فیلتر ها از بین برود. پس از شستشوی فیلتر های اسپیلت می توان با اسپری کردن محلول آب و مایع دستشویی به کویل های پنل، کویل ها را تمیز کرد که این امر سبب از بین رفتن آلودگی از روی کویل ها و افزایش راندمان کولر می گردد.

نصب اسپیلت دیواری

همان گونه که ذکر شده است اسپیلت دیواری از دو یونیت داخلی و بیرونی تشکیل شده است که محل نصب یونیت داخلی اسپیلت در داخل ساختمان و بر روی دیوار می باشد و یونیت بیرونی یا کندانسور در حیاط ساختمان یا تراس و بالکن ساختمان نصب می گردد. یونیت بیرونی اسپیلت بهتر است در محیطی نصب شود که نور مستقیم آفتاب بر روی آن حاکم نشود و از گرد و غبار به دور باشد تا بتواند راندمان مطلوب تری داشته باشد. یونیت داخلی اسپیلت دیواری بر روی دیوار نصب می گردد و حداقل فاصله آن از طرفین باید 15 سانتی متر باشد و نباید در کنار مواد اشتعال زا یا لوله های گاز که احتمال نشتی دارند قرار بگیرد. جهت نصب یونیت داخلی اسپیلت بهتر است از سست بودن دیوار جهت نصب اطمینان حاصل نمایید. جهت نصب پنل داخلی ابتدا یک صفحه ی فلزی بر روی دیوار نصب می گردد و پنل بر روی آن قرار می گیرد.
توجه داشته باشید که فاصله یونیت داخلی و یونیت بیرونی نباید خیلی زیاد باشد زیرا راندمان سیستم کاهش پیدا می کند و زمان زیادی صرف می شود که سرمایش یا گرمایش محیط رخ دهد علاوه بر این برق بیشتری نیز مصرف می شود. حداکثر فاصله ی بین یونیت داخلی و خارجی یا طول لوله های مسی متناسب با ظرفیت کولر بین 10 الی 22 متر می باشد.
اگر از قبل سیستم لوله کشی اسپیلت در ساختمان شما انجام شده است، جهت مطابقت دادن سایز لوله های مسی قدیمی با لوله های اسپیلت جدید لطفاً این مطلب را با کارشناسان در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.